Son Dakika
GÜNDEMEKONOMİPOLİTİKAGÜNCELSPORÖZELDÜNYAYAŞAMSAĞLIKEĞİTİMTEKNOLOJİ DİĞER
SinemaAstrolojiSeyahat
Osmaniye’de 16 bin 672 adet ceviz fidanı dağıtıldı
Osmaniye’de kahvehanede silahlı kavga: 2 ölü, 2 yaralı
AK Parti Kadirli İlçe Teşkilatı`ndan Suriyelilere yardım
Mevsimlik İşçilerin Hayatta Kalma Mücadelesi Veriyor

Erken Müdahale Orman Yangınlara Geçit Vermedi

Adana ve Osmaniye`de, geçen yıl çıkan 183 yangında 177 hektar ormanlık alanın zarar gördüğü bildirildi.

Adana ve  Osmaniye'de, geçen yıl çıkan 183 yangında 177 hektar ormanlık alanın zarar gördüğü bildirildi.

Adana Orman Bölge Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, geçen sene sorumluluk alanlarında çıkan yangınların başarıyla atlatıldığı ifade edildi.

Erken ve etkin müdahalenin önemi değinilen açıklamada, "Geçen yıl bölge genelinde 183 orman yangını çıktı. Bunların 132'si  Adana'da, 51'i  Osmaniye'de meydana geldi. Bu yangınlardan  Adana'da 146 hektar,  Osmaniye'de 31 hektar olmak üzere toplam 177 hektar ormanlık alan zarar gördü." ifadesi kullanıldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Orman Bölge Müdürü İsmet Erol, yangınların en çok Temmuz, Ağustos,  Eylül ve Ekim aylarında çıktığını aktardı.

Orman yangınlarıyla mücadeledeki başarının kesinlikle tesadüf olmadığını ifade eden Erol, şunları kaydetti: 

"Söndürme işçisinden teknik elemanına kadar tüm çalışanların büyük gayret ve emeği göz ardı edilemez. Bölge ormanlarımız sadece yangın sezonunda değil yıl boyunca 7 gün 24 saat takip edilmekte, söndürme işçi ve ekipmanlarımız hazır vaziyette bekletilmektedir. Başarımızın sırrı, iş güvenliği ve sağlığı tedbirlerini elden bırakmadan erken ve etkin müdahale ile yangına fırsat vermemektir. Orman içinde ve yakınında yakılan her ateş olası bir yangına davetiyedir. Vatandaşlarımız her türlü ateşi tehdit olarak görmeli ve hemen 'Alo 177' ücretsiz orman yangını ihbar hattına bildirmelidir."