Son Dakika
GÜNDEMEKONOMİPOLİTİKAGÜNCELSPORÖZELDÜNYAYAŞAMSAĞLIKEĞİTİMTEKNOLOJİ DİĞER
SinemaAstrolojiSeyahat
Osmaniye’de 16 bin 672 adet ceviz fidanı dağıtıldı
Osmaniye’de kahvehanede silahlı kavga: 2 ölü, 2 yaralı
AK Parti Kadirli İlçe Teşkilatı`ndan Suriyelilere yardım
Mevsimlik İşçilerin Hayatta Kalma Mücadelesi Veriyor

OSMANİYEDEKİ 330 SURİYELİ AİLEYE YARDIM PAKETİ DAĞITILACAK

Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz’ün de katılımlarıyla Osmaniye merkezde geçici ikamet eden 330 Suriyeli Türkmen ailesine yapılacak yardımın ilk bölümü 50 Suriyeli Türkmen aileye yapıldı.

 

Türk Ocakları Genel Merkezi ve Türk Ocakları Eğitim Kültür Vakfı'nca düzenlenen Irak ve Suriye Türkmenlerine yardım kampanyası kapsamında Osmaniye merkezde geçici ikamet eden 330 Suriyeli Türkmen ailelere ayni yardım dağıtımı yapılacağı bildirildi. Yardım kampanyasına destek olan herkese teşekkür eden Türk Ocakları Genel Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz, "Bizim için bu kampanyaya 5 liralık harçlığını gönderen öğrencinin katkısı önemli. Çünkü bu bir duyarlılıktır, onun elinden o kadar geliyor. İnşallah önümüzdeki dönemde, kısa mesaj yoluyla da bir kampanya başlatacağız. Miktar az olabilir ama önemli olan bu hassasiyeti çoğaltmak, artırmak, Türkmenlerle ilgili duyarlılığı yükseltmek ve topluma yaymaktır. Biz kardeşlerimiz ile birlikte dayanışma içerisinde olacağız." dedi.

Üç yılı aşkın bir süredir Suriye’de iç savaş ortamının devam ettiğini belirten Öz, "Tabi ki bir bütün olarak Suriye halkı bundan çok mağdur durumdalar. Yıllardır Irak'ta süren bir hadise var, fakat özellikle son dönemde orada da Türkmen kardeşlerimiz çok daha yoğun ve sistematik zulme ve mağduriyete uğradı. Bizim camia olarak, Türk milliyetçileri olarak bu meselelere öteden beri ilgimiz katkılarımız var. Ama bu defa sıkıntı o kadar büyük boyutlara ulaştı ki ve bu coğrafyada yaşayan kardeşlerimizin, özellikle Türkmen kardeşlerimizin dertlerine destek olan o kadar az unsur var ki biz buraya özel dikkat çekmek istedik. Türkiye Cumhuriyeti Devleti elinden gelen imkânlarıyla bütün bu coğrafyada yaşayan insanlara yardım etmeye çalışıyor. Biz Türk Ocakları Genel Merkezi ve Türk Ocakları Eğitim Kültür Vakfı olarak ‘Elini Türkmen Eline Uzat' kampanyası başlattık. Bu kampanya sayesinde toplanan paraları şu anda ihtiyaç sahiplerine ulaştırmaya çalışıyoruz." diye konuştu.

330 AİLEYE YARDIM YAPILACAK

Türk Ocakları Osmaniye Şube Başkanı Mehmet Çetinkaya ise şunları söyledi: "Türk Ocakları Genel Merkezimizin ve Türk Ocakları Eğitim Kültür Vakfımızın birlikte organize ettiği ‘Türkmen eline yardım’ kampanyası çerçevesinde, Osmaniye merkezde bulunan Suriye Türkmenleriyle alakalı yardım çalışmalarını başlattık. Osmaniye için planlanan yardım paketlerimizin sayısı 330 koli. Bugün ise başlangıç olarak 50 aileye dağıtımını gerçekleştireceğiz ve daha sonra 50’li, 60’lı gruplar halinde ailelere ulaştıracağız. Bu çerçevede Türk Kızılay ve Türkmen Derneklerimizle de işbirliği içerisinde ve Osmaniye Valiliğimiz koordinesiyle düzenli bir şekilde bu yardımları ulaştırmaya çalışıyoruz. Elimizden geldiği kadar buradaki Suriyeli Türkmen ailelere bir nebze de olsa katkı sağlama gayreti
içerisindeyiz."

Konuşmaların ardından, ilk olarak belirlenen 50 Suriyeli Türkmen aileye, Genel Başkan Mehmet Öz tarafından yardım kolilerinin dağıtımı yapıldı.