Son Dakika
GÜNDEMEKONOMİPOLİTİKAGÜNCELSPORÖZELDÜNYAYAŞAMSAĞLIKEĞİTİMTEKNOLOJİ DİĞER
SinemaAstrolojiSeyahat
Osmaniye’de 16 bin 672 adet ceviz fidanı dağıtıldı
Osmaniye’de kahvehanede silahlı kavga: 2 ölü, 2 yaralı
AK Parti Kadirli İlçe Teşkilatı`ndan Suriyelilere yardım
Mevsimlik İşçilerin Hayatta Kalma Mücadelesi Veriyor

Zeybekci: `Moody`s`ten negatif bir açıklama beklemiyorum`

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, kredi derecelendirme kuruluşlarının abartıldığını belirterek Türkiye değerlendirmesi yapacak olan Moody`s`ten negatif bir açıklama beklemediğini söyledi.

 

Zeybekci, petrol fiyatlarındaki düşüşün doğalgaz fiyatlarına etkisiyle ilgili "Şu anda yüzde 40 petrol fiyatlarında bir düşme oldu bunu doğalgaz fiyatlarında da görmek lazım" dedi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye İhracatçılar Birliği'nin düzenlediği İnovasyon Zirvesi'nde NTV Ekonomi Müdürü Gökay Otyam'ın sorularını yanıtladı. Zeybekci, bugün Moody's'ten gelecek değerlendirmeye ilişkin "Moody's'in kredi notu ya da görünümde değişiklik yapmasını beklemiyorum. Negatif bir açıklama beklemiyorum ama olumlu açıklama da beklemiyorum" dedi.

Ekonomi Bakanı Zeybekci, kredi derecelendirme kuruluşlarının kararlarının ve yorumlarının gereğinden fazla abartıldığını belirterek "Ben neden kredi kuruluşlarını eleştiriyorum. Türkiye'deki gelişmeleri, pozitif gelişmeleri yeterli derece değerlendirdiklerini düşünmüyorum. 10 Ağustos'ta seçim oluyor ama o kritik değerlendirmeden önce Moody's değerlendirme yapacaklarını söylediler. Ondan sonra da ben bu karardan beklentimin negatif olduğunu söyledim. Sonra seçim öncesi yapılmadı ama Pazartesi günü Moody's'ten değerlendirme geldi. Pazar günü biten seçimin ardından Pazartesi günü 'Türkiye'deki siyasi durumun belirsiz' olduğu yorumu yapıldı. Ancak cari açık, cari açıktaki iyileşmeler ve benzer iyi gelişmeler görülmezken Türkiye ile ilgili absürt bir yorum geldi. Hem Fitch hem de Moody's'ten siyasi değil ekonomik değerlendirmeler bekliyoruz" dedi.

Petroldeki düşüşü de değerlendiren Zeybekci, “ Petrol fiyatlarındaki düşüş arz ve talep dengesi içinde siyasi operasyonların olduğu bir konu. En önemli aktörlerden bir tanesi Suudi Arabistan. "60 dolarlar seviyesine oturmasını bekliyoruz" diyorlar. Demek ki hedefleri 60 dolar seviyesi. Petrol fiyatlarının gaz fiyatlarına yansıması yaklaşık 5-6 ay zaman alıyor. Şu anda yüzde 40 petrol fiyatlarında bir düşme oldu bunu doğalgaz fiyatlarında da görmek lazım" ifadelerini kullandı.