Son Dakika
GÜNDEMEKONOMİPOLİTİKAGÜNCELSPORÖZELDÜNYAYAŞAMSAĞLIKEĞİTİMTEKNOLOJİ DİĞER
SinemaAstrolojiSeyahat
Osmaniye’de 16 bin 672 adet ceviz fidanı dağıtıldı
Osmaniye’de kahvehanede silahlı kavga: 2 ölü, 2 yaralı
AK Parti Kadirli İlçe Teşkilatı`ndan Suriyelilere yardım
Mevsimlik İşçilerin Hayatta Kalma Mücadelesi Veriyor

Tarımda eylem ve strateji planı

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi (OKÜ) ile Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından ortaklaşa yürütülen, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı`nın (DOĞAKA) tarafından desteklenen 2014-2018 yılları Osmaniye İli Tarım Stratejisi ve Eylem Planı (OTSEP) kitap haline getirildi. 2 bin adet basımı gerçekleştirilen kitabın ilgili tüm kurumlara dağıtımı yapılacak.

Osmaniye il olduktan sonra tarımla ilgili planlama yapılmadığını belirten Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İbrahim Sağlam, "Bir yıllık hazırlık sürecinden sonra kitabı tamamlayıp çıkarttık. Plansız yapılan tarım elbette ki bazı yerleri eksik kalıyor. Bu tarım için geçerli değildir, her ne iş yaparsak yapalım plansız olduğu zaman neydi nereye gelindi, sonuç nedir bilinmiyor. Bizim plan çıkartmamızın sebebi potansiyelimizi belirlemek bu potansiyeli nasıl bir ürün desenine yönelik, planlama yapılması gerektiği görmektir. Planı hazırlamak tarımından rantabl verimi almak için diğer kurumlar işbirliği içinde çalışmak gerekir. Tarım sadece tarım müdürlüğünün işi değildir, ilgili kurumlar bunun içerisinde olacaklar, bu kitap içerisinde belirlendi. Çıkartılan plana göre kim eylemleri, hangi kurum birlikte yaptı, ne kadarı yapıldı bunun değerlendirmesi yapılacak. Sayın valimiz Dr. Mehmet Oduncu başkanlığında inşallah değerlendirme toplantımızın ilkini gerçekleştireceğiz. Bu kitabın içerisinde neler var, hangi kurum neler yapacak, neye göre yapacak bu konuların değerlendirmesi yapılacak. Ama planın mutlaka uygulanması gerektiğini ve Osmaniye tarımı için hayırlı olacağını düşünüyorum. Her yıl bu kitaptakilerin hangisinin yapıldığı hangisinin yapılmadığı neden yapılmadığı konuları değerlendirilecek." dedi. 

Müdür Sağlam, "Kitap 2 bin adet basıldı. Tüm İl Müdürlüklerine, Milletvekillerine, Bakanlığımız Bürokratlarına, Ajanslara, Sivil Toplum Kuruluşlarına ve Kurumların tamamına, çiftçilerimizin ve teknik elemanların tamamına dağıtımı yapılacak. Kitabın içeriği özetle, tarımla ilgili kim neyi nerede yapacak. Meyvecilik olsun, tarla tarımı, hayvancılık, diğer su ürünleri kanatlılar gibi konularda hangi kurum ne yapacak bunun hepsinin planlamasının yapıldığı bir kitap. İleri ki günlerde Sayın Valimiz Oduncu’da yine kitapla ilgili ayrıntılı bir basın bilgilendirme toplantısı yapacaktır." diye konuştu.