Son Dakika
GÜNDEMEKONOMİPOLİTİKAGÜNCELSPORÖZELDÜNYAYAŞAMSAĞLIKEĞİTİMTEKNOLOJİ DİĞER
SinemaAstrolojiSeyahat
Osmaniye’de 16 bin 672 adet ceviz fidanı dağıtıldı
Osmaniye’de kahvehanede silahlı kavga: 2 ölü, 2 yaralı
AK Parti Kadirli İlçe Teşkilatı`ndan Suriyelilere yardım
Mevsimlik İşçilerin Hayatta Kalma Mücadelesi Veriyor

Çanakkale`de Yeni Konut Müjdesi Depremzedeleri Sevindirdi

Başbakan Yardımcısı Kaynak`ın Çanakkale`de yaşanan depremlerin ardından yıkılan konutların yeniden inşa edileceği yönündeki açıklaması, deprem bölgesinde sevinçle karşılandı.

Başbakan Yardımcısı  Veysi Kaynak'ın  Çanakkale'nin  Ayvacık ilçesinde meydana gelen depremlerin ardından 21 yerleşim biriminde yıkılan konutların en geç nisan ayında yeniden inşa edileceği yönündeki açıklaması, deprem bölgesinde sevinçle karşılandı.

''250 HANEDEN OLUŞAN KÖYLER EN BÜYÜK ZARARI GÖRDÜ''

Yukarıköy Muhtarı Mehmet Yavaş, yaptığı açıklamada,  Ayvacık'taki depremlerden en büyük zararı 250 haneden oluşan köylerinin gördüğünü söyledi. Yavaş, 6 Şubat sabahı büyük bir depremle uyandıklarını, bunun ardından yapılan incelemelerde köylerindeki evlerin büyük bölümünün sarsıntıdan hasar gördüğünün tespit edildiği belirterek, "Hemen ardından köyümüze Valimiz geldi, Belediye Başkanımız ve AFAD ekiplerimiz geldi. Çok şükür yardımımıza hemen koşuldu." diye konuştu.

 

''BU MÜJDEYİ SEVİNÇLE KARŞILADIK''

Depremin hemen sonrasında çadırların kurulduğunu, sonrasında deprem bölgesine ulaşan konteynerlerin montajının yapıldığını ve mağduriyetin giderildiğini anlatan Yavaş, şöyle devam etti: "Sağ olsun devletimiz ilk dakikada yanımıza koştu. Sayın Başbakan Yardımcımız  Veysi Kaynak ise bizzat köyümüze kadar geldi. Sıkıntımızı, sorunumuzu dinledi. Köyümüze yeni evler yapılacağının müjdesini verdi. Ancak evler şuan ki alana değil daha düz bir alana kurulacak. Çünkü mevcut alanda sokaklar çok dardı. Yeni yapılacak alan düz bir açık alan olacak. Bu müjdeyi sevinçle karşıladık. Bütün köy çok mutlu. Allah devletimize zeval vermesin. Çok mutluyuz."ÇOK SEVİNDİM, SAĞ OLSUNLAR''

Köylülerden Ünzile Şen de depreme uyurken yakalandığını belirterek, yıkılan evinin kullanılamaz hale geldiğini söyledi. Kendilerine önce çadır sonra da konteyner ev verildiğini anlatan Şen, şunları dile getirdi:"Çok şükür ölmedik ama çok korktum. Evde tek başımaydım. Sarsıntı bitince oğlum geldi 'Anne yavuz musun?' diye sordu. 'Yavuzum' dedim. Evden çıkardı beni. Bütün ev yıkılmış. Çok üzüldüm. Ama buraya devlet büyükleri gelip ev müjdesi verdi. Çok sevindim, sağ olsunlar. Allah hepsini mutlu etsin. Onlar bizi mutlu etti, Allah binlerce kez razı olsun."

''BİZİ BURADA UNUTMAYANLARA TEŞEKKÜR EDİYORUZ''

Köylülerden İsmail Kor da depremin ardından yaralarının hemen sarıldığını belirtti. Hiçbir eksikliklerinin bulunmadığını vurgulayan Kor, "Yemeğimizden içmemize kadar her ihtiyacımız karşılandı. Şu an bir eksiğimiz yok. Devlet her şeyimizi karşıladı. Evimizi de yapacaklarmış. Nisan ayı ortalarına kadar biterse biz de güvenle evlerimize gireriz. Allah hepsinden razı olsun, bizi burada unutmayanlara teşekkür ediyoruz." ifadelerini kullandı.

''BİZİM EVLERİMİZ ESKİYDİ''

Sarsıntı anında yaşadıkları korku ve paniğin devam ettiğini dile getiren Ünzile Demirbaş da "Hala korkuyorum, çadırda da olsam bu evde de olsam korkuyorum." dedi. Kendilerine yeni ev yapılacak olmasının, özellikle deprem konusunda güven sağladığını belirten Demirbaş, "Bizim evlerimiz eskiydi. Taş evler, toprak sıvalı evlerdi çoğu. Deprem olunca da yıkıldı tabii. Bu geçici konteyner evlerdeyiz. Yeni evlerimiz de yapılacakmış. Çok sevindim, benim zaten yeni ev yapabilecek gücüm yoktu. Devletimiz sağ olsun. Teşekkür ederiz." şeklinde konuştu.

''HEPİMİZ ÇOK MUTLUYUZ''

Cahide Yılmaz ise deprem sırasında can kaybı yaşanmadığını sevindiklerini söyledi. Yılmaz, yaşadıklarını şöyle anlattı: "Şu anda 2 aile birlikte yaşıyoruz bu konteyner içinde. Sobalarımız da geldi. İçerisi sıcak oluyor. Tabii evin yerini tutmaz. Başbakan Yardımcısı  Veysi Kaynak ve birçok devlet büyüğü geldi. 'Evleriniz yapılacak, siz mağdur olmayacaksınız.' dediler. Allah binlerce kez razı olsun. Hepimiz çok mutluyuz." diye konuştu. Gülşen Çarıksız da kendisine verilecek yeni ev için gün saymaya başladığını dile getirdi.