Son Dakika
GÜNDEMEKONOMİPOLİTİKAGÜNCELSPORÖZELDÜNYAYAŞAMSAĞLIKEĞİTİMTEKNOLOJİ DİĞER
SinemaAstrolojiSeyahat
Osmaniye’de 16 bin 672 adet ceviz fidanı dağıtıldı
Osmaniye’de kahvehanede silahlı kavga: 2 ölü, 2 yaralı
AK Parti Kadirli İlçe Teşkilatı`ndan Suriyelilere yardım
Mevsimlik İşçilerin Hayatta Kalma Mücadelesi Veriyor

Bimeks, üçüncü çeyrek karını açıkladı

Bimeks 9 aylık mali tablolarını açıkladı. Net satışları 875 milyon TL olan şirketin net karı 3,9 milyon TL’ye yükseldi.

 

3. çeyrekte yüzde 5,9 FAVÖK oranı üreten şirketin 9 aylık dönemdeki FAVÖK oranı ise yüzde 5,2 oldu.
Teknoloji Perakende Şirketi BİMEKS, 30.09.2014 konsolide mali tablolarını açıkladı. Yılın 3.çeyreğinde 308 milyon TL ciro üreten şirketin 9 aylık satışları 875 milyon TL’ye ulaştı.58 şehirde 140 mağaza ile toplam 115 binmetrekare satış alanına sahip olan şirketin online satış cirosu da yüzde 119 artışla 68 milyon TL’ye ulaştı.

Yılın ilk çeyreğinde yüzde 4,3 olarak gerçekleşen FAVÖK oranı, 3. Çeyrekte yüzde 5,9 oldu. 2013 yılının aynı dönemine göre net karını yüzde 200 oranında artıran Bimeks, 9 aylık dönemde 3,9 milyon TL net kar üretti.
Şirketin, kendi geliştirdiği yapay zeka temelli yazılımlarının devreye girmesi ile sağlanan gider optimizasyonları sayesinde faaliyet giderlerinin satışlara oranı da yaklaşık 2 puan iyileşerek yüzde 14’e geriledi.

Online satışlarını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 119 arttırarak 68 milyon TL’ye ulaşan Bimeks, mağaza ve online satış kanallarının entegrasyonu ile, çoklu kanal modelini gerçek zamanlı olarak uyguluyor. 3 saate kadar teslimat hizmeti olan “bidakka”yı 14 şehire yaygınlaştıran şirket, mağazalarındaki ürünleri online satış kanalına da açarak, omnichannel entegrasyonunu tamamladı.

2013 sonunda Electroworld ve bu yıl da Darty mağazalarını bünyesine katan Bimeks,beyaz eşya, küçük ev aletleri, kişisel bakım ve aksesuar kategorilerindeki ciro paylarını da artırmaya devam etti. Beyaz eşya ve küçük ev aletlerindeki ciro payını yüzde 12’ye yükselten şirket,spor aletleri,oyuncak ve hizmet paketi satışlarını da artırarak ortalama kar marjını geliştirmeyi hedefliyor.

2014 HEDEFİ DEĞİŞMEDİ

Yılbaşında ciro hedefini 1,4 milyar TL,FAVÖK hedefini yüzde 5 olarak açıklayan Bimeks, yılsonunda bu hedeflere ulaşmayı öngörüyor.