Son Dakika
GÜNDEMEKONOMİPOLİTİKAGÜNCELSPORÖZELDÜNYAYAŞAMSAĞLIKEĞİTİMTEKNOLOJİ DİĞER
SinemaAstrolojiSeyahat
Osmaniye’de 16 bin 672 adet ceviz fidanı dağıtıldı
Osmaniye’de kahvehanede silahlı kavga: 2 ölü, 2 yaralı
AK Parti Kadirli İlçe Teşkilatı`ndan Suriyelilere yardım
Mevsimlik İşçilerin Hayatta Kalma Mücadelesi Veriyor

‘160 milyar dolar ihracat yapar noktaya geldik’

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin geleceğine umutla baktıklarını belirterek, Türkiye’nin bugün 160 milyar dolar ihracat yapar duruma geldiğini söyledi.

 

Zorlu Gdand Otel’de düzenlenen Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Ekonominin Yıldızları Vergi Rekortmenleri Ödül Töreni’ne TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoglu, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Şadan Eren, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Suat Hacisalihoğlu, Trabzon Ticaret Borsası Başkanı Şükrü Koleoğlu,Trabzon Cumhuriyet Başsavcısı Hayreddin Akçıl, Trabzon Vergi Dairesi Başkanı Ayhan Yaman çok sayıda oda üyesi katıldı.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, vergi dairesi başkanlarına çağrıda bulunarak yatırımcıların korunması gerektiğini belirtti. Hisarcıklıoğlu, “FİFA bütün hakemlere bir çağrıda bulundu. Dedi ki takımdaki yıldız oyunculara gözünüz gibi bakacaksınız. Aman onlara yapılacak faullere dikkat edin. Sakatlanmasınlar, futbol oynamaya devam etsinler. Niye diye sorulunca FİFA’ya futbolu güzelleştiren o yıldız oyuncular dediler. İşte bugün Ronaldo 100 bin kişilik tribünü dolduruyor, bir Messi 100 bin kişilik tribünü dolduruyor. Bugün Türkiye’nin ekonomisini güzelleştiren buradalar. Aman onları koruyup kollamak sizlere ait. Bizi böyle zarfla falan korkutma” dedi.

“160 MİLYAR DOLAR İHRACAT YAPAR NOKTAYA GELDİK”
160 milyar dolar ihracat yapar noktaya geldiklerini ifade eden Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti:
“Ben Türkiye’nin geleceğine umutlu bakıyorum. Tüm fırsatlar elimizin altında. Rahmetli Özal bizim ufkumuzu açtı, ihracat, imalat, sanayi, turizm bilmezdik, doğal gaz yok metro yok bizim ufkumuzu açtı. Makamı cennet olsun. Bize ‘gidin dışarıya açılın, alın satın’ dedi. Biz de alır satar olduk. Bugün 160 milyar dolar ihracat yapar noktaya geldik. O zamanlar tarım ürünü şimdi ise sanayi malı satar olduk. Geçen yıl itibarıyla dünyada girmediğimiz tek bir ülke kalmadı.

İşte bunu sizler yapıyorsunuz. Öyle bir hale getirdi ki benim neslim 30 yılda İtalya ile Çin’in arasında sanayi devi olan bir ülke haline geldik. Sanayide bir numarayız, müteahhitlikte ve taşımacılıkta dünya ikincisiyiz. Benim neslim bu ülkeyi 27’inci büyük ekonomiden aldı 17’inci büyük ekonomi haline getirdi. Ama bizim hedefimiz kişi başına düşen gelirimizin 25 bin dolara çıkması. Güçlü olabilmenin yolu işte buradan geçiyor. Bunun yolu yapısal reformlardan geçiyor. Türkiye gerçek gündemine dönmelidir. Gerçek gündem de ekonomideki yapısal reformdur. Ekonomiyi hiçbir zaman ikinci plana itmeyeceksin. Çünkü adam başka ülkeye gittiğinde ‘ne kadar paran varsa o kadar konuş kardeşim’ diyor.”
Konuşmaların vergi sıralamasında dereceye girenlere plaket verildi.