Son Dakika
GÜNDEMEKONOMİPOLİTİKAGÜNCELSPORÖZELDÜNYAYAŞAMSAĞLIKEĞİTİMTEKNOLOJİ DİĞER
SinemaAstrolojiSeyahat
Osmaniye’de 16 bin 672 adet ceviz fidanı dağıtıldı
Osmaniye’de kahvehanede silahlı kavga: 2 ölü, 2 yaralı
AK Parti Kadirli İlçe Teşkilatı`ndan Suriyelilere yardım
Mevsimlik İşçilerin Hayatta Kalma Mücadelesi Veriyor

KPSS Davasında ÖSYM Eski Başkanı Ünal Yarımağan İfade Verdi

2010 yılında gerçekleştirilen KPSS`de usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla yürütülen davada, ÖSYM eski başkanı Ünal Yarımağan, "Sınav olunca kopya da oluyor." ifadesini verdi.

2010 yılında gerçekleştirilen Kamu Personeli Seçme Sınavı'nda usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla 230 kişi hakkında açılan davanın altıncı duruşması yapıldı. Davada sanıklar arasında yer alan ÖSYM eski başkanı Ünal Yarımağan ifade verdi.

5 SANIK DURUŞMAYA KATILDI

Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davanın altıncı duruşmasına sanıklar ÖSYM eski Başkanı Ünal Yarım ağan, ÖSYM görevlisi Mehmet Altunay ve üç sanık katıldı.

"SINAV OLUNCA KOPYA DA OLUYOR"

Başkanlık döneminden önce de ÖSYM'ye çalıştığı bilgisini veren Ünal Yarımağan, "Sınav olunca kopya da oluyor. Bütün önlemleri almıştık. Matbaa özel olarak kurulmuştu. Soruların nasıl çıktığını bilmiyorum. Basında çıkan haberler üzerine inceleme yaptık ve sınavı iptal ettik. YÖK başkanı istifamı istedi ben de istifa ettim. İstifa edince yeteri kadar araştırma yapamadık." ifadelerini kullandı.

"ZAFİYETİMİZİN OLDUĞUNU DÜŞÜNMÜYORUM"

Suçlamaları kabul etmediğini ve soruların sızdırılması ile ilgili bilgisi olmadığını kaydeden Yarımağan şöyle devam etti: "Şekilli sorularda kopya yoktu. Düz metinli sorularda kopya vardı. Son bir kez soruları biri okur, diğerleri düzenler. Benim tahminim, uzaktan dinleme ile sorular alınmış olabilir. Daha önce de 120'de 120, 60'da 60 yapan vardı. Zafiyetimizin olduğunu düşünmüyorum."

"KONUŞTUĞUMU HATIRLAMIYORUM"

Yine davanın sanıklarından ve örgüt yöneticiliğinden yargılanan Hanefi Sözen ile telefon irtibatının hatırlatılması üzerine Yarımağan, "Konuştuğumu hatırlamıyorum. Benim dışımda da odaya çok kişi giriyordu. Onlar konuşmuş olabilir." dedi.

Mehmet Altunay ise suçlamaları kabul etmediği, soruların sızdırılması veya çalınması olayında yer almadığını söyledi.

230 SANIKTAN 59UNUN İFADESİ ALINDI

Diğer sanıkların savunmalarının ardından duruşma sona erdi. Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Musa Yeşil, Cuma günleri tutuksuz sanıkların gelmesi halinde ifadelerini alacaklarını söylemişti. 230 sanığın yer aldığı davada 59 sanığın savunması tamamlandı.