Son Dakika
GÜNDEMEKONOMİPOLİTİKAGÜNCELSPORÖZELDÜNYAYAŞAMSAĞLIKEĞİTİMTEKNOLOJİ DİĞER
SinemaAstrolojiSeyahat
Osmaniye’de 16 bin 672 adet ceviz fidanı dağıtıldı
Osmaniye’de kahvehanede silahlı kavga: 2 ölü, 2 yaralı
AK Parti Kadirli İlçe Teşkilatı`ndan Suriyelilere yardım
Mevsimlik İşçilerin Hayatta Kalma Mücadelesi Veriyor

Suriye`de Dünyanın Tanımadığı Seçim

Suriye`de bugün rejim kontrolündeki bölgelerde genel seçim düzenleniyor. BM`nin tanımadığı seçimleri, ABD de "meşru" görmüyor.

Suriye'de parlamento üyelerinin belirleneceği seçim, yoğun güvenlik önlemleri altında yapılıyor. Suriyeli muhaliflerin kabul etmediği seçimleri Birleşmiş Milletler de tanımıyor.

BM: MÜZAKERELERE ODAKLANDIK

BM Genel Sekreter Sözcü Yardımcısı Farhan Haq, basın toplantısında, BM olarak Cenevre'de yarın devam edecek müzakerelere odaklandıklarını ve bunu sürdüreceklerini belirtti.

"Biz söz konusu seçimlerle ilgilenmiyoruz" diyen Haq, tarafların karşılıklı olarak iyi niyetle çözümü müzakere etmelerini istediklerini söyledi.

"İHLALLER VAR ÇATIŞMALAR AZALDI"

Suriye'de çatışmaların durması kararının ardından bazı ihlaller olsa da son dönemde bu ülkedeki şiddetin önemli ölçüde azaldığını dile getiren Haq, tüm tarafların şiddete geri dönmemelerini temin etmek için çaba harcadıklarını kaydetti.

ABD: SONUÇLARINI TANIMAYACAĞIZ

ABD yönetimi de Suriye'de rejimin yapacağı genel seçimlerden çıkacak sonucu tanımayacağını bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığından üst düzey bir yetkili, iç savaşın başlaması sonrasında milyonlarca Suriyelinin evlerini terk ettiği ülkede bugün yapılacak seçimin Suriye halkını temsil ettiğini düşünmediklerini belirtti.

"HALKIN İRADESİNİ TEMSİL ETMİYOR"

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, düzenlediği basın toplantısında, Cenevre'de bugün yapılması planlanan Suriye görüşmeleriyle aynı tarihte gerçekleştirilecek seçimin sonuçlarını "meşru" görmediklerini ifade etmişti. Toner, "Temsiliyet anlamında bu seçimi meşru görmüyoruz. Bu seçimler Suriye halkının iradesini temsil etmiyor" değerlendirmesinde bulunmuştu.

Önceliklerinin Cenevre'de yapılacak görüşmeler olduğu ve buna yoğunlaştıklar