Son Dakika
GÜNDEMEKONOMİPOLİTİKAGÜNCELSPORÖZELDÜNYAYAŞAMSAĞLIKEĞİTİMTEKNOLOJİ DİĞER
SinemaAstrolojiSeyahat
Osmaniye’de 16 bin 672 adet ceviz fidanı dağıtıldı
Osmaniye’de kahvehanede silahlı kavga: 2 ölü, 2 yaralı
AK Parti Kadirli İlçe Teşkilatı`ndan Suriyelilere yardım
Mevsimlik İşçilerin Hayatta Kalma Mücadelesi Veriyor

Rusya: IŞİD, Suriye`den Çaldığı Tarihi Eserleri Gaziantep`te Satıyor

Rusya BM Daimi Temsilcisi Vitaliy Çurkin, Gaziantep`in, terör örgütü IŞİD militanlarının Suriye`den çıkardığı tarihi eserlerin satış merkezine dönüştüğünü belirtti

BM Güvenlik Konseyi'ne yazdığı mektupta, IŞİD'in  Suriye'de çaldığı tarihi eserlerin dağıtım sistemini ana hatlarıyla anlatan Rus diplomat, örgütün aktif olarak internet üzerindeki açık artırma alışveriş sitelerini kullandığına dikkat çekti. Halihazırda  Suriye'de 9'u UNESCO Dünya Mirası listesinden yaklaşık 100 bin kültürel anıtın IŞİD kontrolünde olduğunu belirten Çurkin, örgütün yasadışı tarihi eser ve arkeolojik değer ticaretinden elde ettiği gelirin yıllık 150-200 milyon dolar olduğunu kaydetti.

''ANTİKACILAR ÜZERİNDEN SATILIYOR''

BM'nin internet sitesinde yayınlanan mektupta, "Aşırılık yanlılarının  Suriye ve  Irak'tan çaldığı tarihi eserlerin satışı genel olarak  Türkiye üzerinden yapılıyor.  Türkiye'nin  Gaziantep şehri, kültür miraslarının yasadışı olarak satıldığı en büyük merkez haline geldi. Çalınan eserler bu şehirde yasadışı biçimde açık artırmaya çıkarılıyor, antika dükkanları ağı üzerinden ve Bakırcılar Çarşısı'nda satılıyor." denildi.

''TESLİMATI NAKLİYAT ŞİRKETLERİ GERÇEKLEŞTİRİYOR''

Ayrıca Türkiye-Suriye sınırında yeni satış noktalarının açıldığını belirten Çurkin, "Büyük eşyaların teslimini Türk nakliyat şirketleri gerçekleştiriyor. Kaçak tarihi eserler daha sonra  İzmir,  Mersin ve  Antalya şehirlerine ulaştırılıyor ve burada uluslararası suç örgütlerinin temsilcileri tarafından menşeilerine ilişkin sahte belgeler hazırlanıyor." ifadelerini kullandı.

Tarihi eserlerin daha sonra e-bay gibi internetteki açık artırma usulü alışveriş siteleri üzerinden yabancı ülkelerdeki koleksiyonculara satıldığını kaydeden Çurkin, ayrıca online satış yapan internet mağazalarının adlarını da verdi.

''IŞİD, SOSYAL MEDYADAN YARARLANIYOR''

Faillerin, kimlik ve satıcının bulunduğu gerçek yerin tespitini engellemek amacıyla IP adreslerini değiştirmek gibi gizlilik önlemleri aldığına dikkat çeken Çurkin, "IŞİD, aracıları devre dışı bırakmak ve sanat eserlerini doğrudan alıcılara satmak için son zamanlar sıkça sosyal medyanın sunduğu imkanlardan yararlanıyor." diye konuştu.

IŞİD'in bu amaçla 'Doğal Kaynakların Kontrolü Bakanlığı' kurduğunu altını çizen Rus diplomat, "Yapılan kazılara, bulunan eserlerin yerden çıkarılması ve taşınması sürecine sadece söz konusu kurumun mührünü taşıyan izin kağıdına sahip kişiler erişim sağlıyor." dedi.