Son Dakika
GÜNDEMEKONOMİPOLİTİKAGÜNCELSPORÖZELDÜNYAYAŞAMSAĞLIKEĞİTİMTEKNOLOJİ DİĞER
SinemaAstrolojiSeyahat
Osmaniye’de 16 bin 672 adet ceviz fidanı dağıtıldı
Osmaniye’de kahvehanede silahlı kavga: 2 ölü, 2 yaralı
AK Parti Kadirli İlçe Teşkilatı`ndan Suriyelilere yardım
Mevsimlik İşçilerin Hayatta Kalma Mücadelesi Veriyor

Peşmerge Komutanı: PKK Musul`u Kurtarma Operasyonuna Katılamaz

Peşmerge Komutanı Ali Avni, PKK`nın Musul`u kurtarma operasyonuna katılmasının mümkün olmadığını açıkladı.


Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokrat Partisi Başkanlık Konseyi Üyesi ve Peşmerge Komutanı Ali Avni, PKK'nın Musul'u kurtarma operasyonuna katılmasının mümkün olmadığını belirterek, "Bölgede tehlikeli bir silah haline geldiler. Kürtler dışında farklı ülkeler için kiralık tetikçi gibi çalışıyorlar" dedi.

"BÖYLE BİR DURUM MÜMKÜN DEĞİL"

Avni, yaptığı açıklamada, "PKK, sosyal medya üzerinde Musul'u kurtarma operasyonuna katılacağını söylüyor ancak böyle bir durum mümkün değil. Onların sahası Şengal (Sincar) veya Musul değil. Daha önce de bunu birçok defa dile getirdik. PKK, İran ve İbadi hükümetinin amaçları doğrultusunda Şengal'de kalıyor, Kürtler için değil" ifadelerini kullandı.

"İRAN BÖLGEDE KALMASINI İSTİYOR"

PKK'nın İran'ın silahşörlüğüne soyunduğunun altını çizen Avni, "Kürdistan hükümetinin bölgede ilerleme kaydetmesini manipüle etmek için, PKK ve diğer milis örgütler öne sürülüyor. Bunun yanında uzun vadeli bir hedef doğrultusunda İran, PKK'nın o bölgede kalmasını istiyor. Tahran, Şam ve Beyrut'taki müttefiklerine karadan lojistik destek sağlamak için Şengal ve Musul'u elinde tutmak istiyor. Bu yüzden İran her ne pahasına olursa olsun, PKK'nın Rojava (Suriye'nin kuzeyi) ve Kürdistan bölgesinin sınırlarını kontrol etmesini planlıyor" değerlendirmesinde bulundu.

"IŞİD SONRASI ÇATIŞMA ÇIKABİLİR"

IKBY Tartışmalı Bölgelerden Sorumlu Bakanı Nasrettin Sait ise IŞİD ile mücadele adı altında bölgeye çok sayıda milis ve illegal örgütün geldiğini hatırlatarak, "PKK, bölgede kalıp, kamp kuracağına dair herhangi bir bilgilendirme yapmadı ve şu anda bile kimseyi dinlemiyor. IŞİD'ten dolayı Musul halkının başına büyük felaketler geldi. Eğer bu şekilde devam ederse, IŞİD sonrası söz konusu örgütler arasında çatışma çıkması yüksek ihtimal" yorumunu yaptı.

Bölge halkının başına başka felaketlerin gelmemesi için PKK ve diğer örgütlerin Sincar ve diğer bölgeleri derhal boşaltması gerektiğini aktaran Sait, istikrar ve güvenliğin temin edilmesi için bunun hayati önemi haiz olduğunu kaydetti.

"ŞENGAL'İ DAHİ KURTARAMADILAR"

Öte yandan Sincar Kaymakamı Mehma Halil ise PKK'nın her geçen gün tehlikeli bir duruma dönüştüğünü dile getirerek, şunları kaydetti:

"Şengal'i dahi kurtaramayan, Musul operasyonuna nasıl katılacak? Kendilerinin bu bölgede yeri yok. Birçok defa belirttik. İşgal ettikleri hükümet binalarından çıkmalarını istedik. Burası onların çalışma alanı değil. IŞİD ile mücadele edip, Yezidileri kurtarmak için yardımda bulundular ancak bu onların burada kalacağı anlamı taşımıyor."