Son Dakika
GÜNDEMEKONOMİPOLİTİKAGÜNCELSPORÖZELDÜNYAYAŞAMSAĞLIKEĞİTİMTEKNOLOJİ DİĞER
SinemaAstrolojiSeyahat
Osmaniye’de 16 bin 672 adet ceviz fidanı dağıtıldı
Osmaniye’de kahvehanede silahlı kavga: 2 ölü, 2 yaralı
AK Parti Kadirli İlçe Teşkilatı`ndan Suriyelilere yardım
Mevsimlik İşçilerin Hayatta Kalma Mücadelesi Veriyor

Kosova’da sütleri meydana döktüler

Kosovalı süt üreticileri, ithal süt ürünlerine karşı hükümetin yerli süt üreticilerini koruyucu önlemler almamasını, başbakanlık binası önündeki meydanda süt dökerek protesto etti.

 

Kosova Süt Fabrikaları Derneği ile Kosova Süt Üreticileri Derneği tarafından Priştine’de düzenlenen protesto gösterisinde, süt üreticileri, yerli süt ürünleri ile üreticilerinin ithal ürünler karşısında korunması için acilen yasal önlemlerin alınmasını talep etti. “ Yerli ürünler, sağlam gelecek”, “Çifte standartlara hayır” , “Yerli ürünleri destekleyin” gibi yazılı pankart taşıyan yüzlerce süt üreticisi, hayvan yetiştiricisi ve süt fabrikaları çalışanı, yerli süt üreticilerine teşvik sağlanmasını ve rekabetten korunmasını talep etti. Meydana sütlerini döken çiftçiler, haksız rekabete son verilmesini istedi. Yüzlerce çiftçinin katıldığı protesto gösterisinde konuşan Kosova Süt İşletmecileri Derneği Başkanı Ramadan Mema, düzenledikleri protesto ile, devlet kurumlarının süt üreticileri ile süt işletmelerine karşı duyarsız kalmalarını eleştirdiklerini belirtti. Taleplerini tek tek sıralayan Mema, Kosova Hükümeti’nden öncelikle asgari standartları karşılamayan süt ürünlerinin ithalini durdurmasını ve anti damping önlemler almasını istedi.

Kosova Süt Üreticileri Derneği Başkanı Millazim Berisha ise, yaptığı açıklamada, protesto gösterisinde ortaya attıkları taleplerinin uzun süre önce hükümete ilettiklerini, ancak herhangi bir tedbir alınmadığını, bu nedenle hem süt üreticileri, hem de süt işletmelerinin büyük sıkıntılarla karşı karşıya kaldıklarına işaret etti. Kosova’nın Kameniça Belediyesinden gelen süt üreticisi Afrim Lenjani, sütlerini satamaz duruma geldiklerinden şikayet ederek, “Dışarıdan kalitesiz, ucuz süt ve süt ürünleri satın almaktalar. Dolayısıyla sütlerimiz dükkân raflarında kalıyor” dedi. Diğer bir süt üreticisi Vıçıtırın’lı Millazim Januzi ise, üretim maliyetlerinin çok yüksek olduğunu, buna karşılık süt fiyatının düştüğünü ve zarar ettiklerini belirterek, Kosova genelinde süt toplama işleminin durma noktasına geldiğini söyledi. Öte yandan protestocu süt üreticileri, hükümet tarafından tedbir alınmaması durumunda eylemlerini sürdüreceklerini bildirdiler.