Son Dakika
GÜNDEMEKONOMİPOLİTİKAGÜNCELSPORÖZELDÜNYAYAŞAMSAĞLIKEĞİTİMTEKNOLOJİ DİĞER
SinemaAstrolojiSeyahat
Osmaniye’de 16 bin 672 adet ceviz fidanı dağıtıldı
Osmaniye’de kahvehanede silahlı kavga: 2 ölü, 2 yaralı
AK Parti Kadirli İlçe Teşkilatı`ndan Suriyelilere yardım
Mevsimlik İşçilerin Hayatta Kalma Mücadelesi Veriyor

Kolları olmayan hastaya beynin yönetebileceği kollar takıldı

ABD’nin Colorado eyaletinde yaşayan ve iki kolu olmayan Leslie Baugh’a beyni tarafından kumanda edilebilecek protez kol takıldı.

 

ABD’de 40 yıl önce geçirdiği bir elektrik kazasında iki kolunu da kaybeden Leslie Baugh, geçirdiği özel bir tedavi sürecinin ardından düşünerek istediği hareketi yapmasına olanak sağlayan protez kollarına kavuştu. Baugh, Washington’da bulunan Johns Hopkins Üniversitesi Hastanesi’nde yürütülen tedavide önce kaslarının onarılması için özel bir operasyon geçirdi.

Daha sonra protez kol takılan Baugh, bu sayede her iki kolunu da rahatça kullanarak gündelik yaşamına devam edebilecek. Johns Hopkins Hastanesinde operasyonu yöneten Albert Chi, yapılan operasyonun yeni tıbbi bir prosedür olduğunu belirterek,

“ Onarılan sinirlerle elleri ve kolları hareket edebilecek. Mevcut sinirlerin onarılmasıyla beyin tarafından kontrol edilen ve üst kol bölgesinde protez cihazlara ihtiyacı olan kişileri tedavi edebilme olanağı sağladık” dedi.
Öte yandan Baugh, geçirdiği operasyonun ardından omuz hizasında eş zamanlı kontrolü sağlayan operasyon geçiren ilk kişi oldu.