Son Dakika
GÜNDEMEKONOMİPOLİTİKAGÜNCELSPORÖZELDÜNYAYAŞAMSAĞLIKEĞİTİMTEKNOLOJİ DİĞER
SinemaAstrolojiSeyahat
Osmaniye’de 16 bin 672 adet ceviz fidanı dağıtıldı
Osmaniye’de kahvehanede silahlı kavga: 2 ölü, 2 yaralı
AK Parti Kadirli İlçe Teşkilatı`ndan Suriyelilere yardım
Mevsimlik İşçilerin Hayatta Kalma Mücadelesi Veriyor

İngiltere IŞİD`i ilk kez vurdu

İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri Irak`taki IŞİD mevzilerine ilk hava saldırısını düzenledi.

 

İngiliz jetleri Irak’ın kuzeybatısındaki Suriye sınırı yakınlarında bulunan IŞİD’e ait ağır silahlarla donatılmış bir mevziyi ve silahlı bir IŞİD pikap kamyonunu hedef aldı. İngiliz jetlerinin Güney Kıbrıs’taki İngiliz üssünden havalandığı bildirildi.

İngiliz Parlamentosu geçtiğimiz hafta IŞİD'e karşı hava saldırılarının başlatılmasına dair yaptığı oylamanın ardından, İngiltere Irak’taki IŞİD mevzilerine karşı ilk hava saldırısını dün gerçekleştirdi. RAF’tan yapılan açıklamada ise saldırının Parlamentonun onayının ardından Güney Kıbrıs’taki Akrotiri Üssünden kalkan İngiliz jetlerinin yaptığı 6 sorti neticesinde hedefleri vurduğu ifade edildi. İngiltere Savunma Bakanı Micheal Fallon, bölgede keşif uçuşu görevini yürüten Tornado jetlerinin IŞİD’le mücadele eden Peşmerge birliklerinin yardım çağrısı üzerine saldırıyı gerçekleştirildiğini söyledi. Bakan Fallon, “Kürt güçlerini tehdit eden ağır silahlı IŞİD mevzisi tespit edilerek saldırı düzenlendi ve akabinde aynı bölgedeki silahlı bir IŞİD pikabı hedef alındı” dedi. Saldırıyı gerçekleştiren her iki Tornado jetinin de Kıbrıs’taki üsse güvenli bir şekilde döndüklerini ifade eden Fallon, ilk değerlendirmelere göre her iki saldırının da başarıyla gerçekleştirildiğini vurguladı. Savunma Bakanlığı, IŞİD mevzilerini hedef alan saldırılarda Paveway IV güdümlü bomba ve tanksavar füzelerinin kullanıldığını aktardı. 

Amerika ise Irak'taki IŞİD mevzilerini hedef alan saldırılara geçen ay, Suriye'deki IŞİD mevzilerini hedef alan saldırılarına ise Arap müttefiki devletleriyle geçen hafta başlamıştı.