Son Dakika
GÜNDEMEKONOMİPOLİTİKAGÜNCELSPORÖZELDÜNYAYAŞAMSAĞLIKEĞİTİMTEKNOLOJİ DİĞER
SinemaAstrolojiSeyahat
Osmaniye’de 16 bin 672 adet ceviz fidanı dağıtıldı
Osmaniye’de kahvehanede silahlı kavga: 2 ölü, 2 yaralı
AK Parti Kadirli İlçe Teşkilatı`ndan Suriyelilere yardım
Mevsimlik İşçilerin Hayatta Kalma Mücadelesi Veriyor

IKBY Hükümet Sözcüsü: Terör Örgütü PKK Dışarıdan Gelen Bir Güç

IKBY Hükümet Sözcüsü, Musul`u kurtarma operasyonuna katılmak isteyen PKK`nın dışarıdan gelen güç olduğunu ve kentin geri alınmasının Irak ordusu ve Peşmerge`nin görevi olduğunu belirtti.

Irak  Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY)  Hükümet Sözcüsü Sefin Dizayi,  Erbil kentinde Birlemiş Milletler'in (BM) Kürt bölgesini 1991 yılında güvenli bölge ilan etmesinin 25. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen kutlama etkinliğine katıldı. Kutlama sonrası, gazetecilerin sorularını yanıtlayan Dizayi, bazı değerlendirmelerde bulundu. Dizayi,  Musul'u kurtarma operasyonuna katılmak isteyen terör örgütü PKK'nın dışardan gelen bir güç olduğunu tanımlayarak, kentin geri alınmasının  Irak ordusu, Peşmerge ve uluslararası koalisyon güçlerinin görevi olduğunu belirtti.

"PKK, DIŞARIDAN GELEN BİR GÜÇ"

Terör örgütü PKK'nın  Musul'u kurtarma operasyonuna katılmak için hevesli olduğunun belirtilmesi üzerine Dizayi, "Musul,  Irak'ın önemli ve büyük bir kentidir. PKK dışarıdan gelen bir güçtür.

"MUSUL'U KURTARACAK GÜÇLER: IRAK ORDUSU, PEŞMERGE VE ULUSLARARASI KOALİSYON"

Geçmişte bazı durumlarda rolleri oldu ancak  Musul'u kurtaracak güç  Irak ordusu, Peşmerge ve ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon güçleridir" cevabını verdi.

"IRAK HÜKÜMETİNDE KÜRTLER DE VAR VE TAVIRLARI DA OLACAKTIR"

İbadi'nin kurduğu teknokrat hükümete ilişkin Kürtler'in tavrında herhangi bir değişikliğin meydana gelmediğini de açıklayan Dizayi, "Kürdistan'daki siyasi parti ve taraflar İbadi'nin teknokrat hükümetine karşı tavırlarını net ve açık bir şekilde ortaya koydu. Yeni  Irak, ortak uzlaşı üzerinde meydana getirildi ve bu esasın ihlal edilmesi kabul edilemez.  Irak hükümeti içerisinde Kürtler de var ve tavırları da olacaktır" yorumunu yaptı.

Kürt bölgesinde meydana gelen ekonomik krizden dolayı kesintili ve gecikmeli bir şekilde ödenen memur maaşlarını da ele alan Dizayi, " Kürdistan bölgesinin petrol boru hattında arıza meydana gelmesinden dolayı yaklaşık 26 gün boyunca petrol sevkiyatı yapılmadı. Elbette bu durum mali açıdan bizi kötü etkiledi. Petrol ihracatından gelecek para ilk etapta Peşmerge güçlerinin maaşlarına gidecektir" dedi.

Erbil-Bağdat arasındaki petrol ihracatından dolayı çıkan krize de değinen Dizayi, Kürt bölgesinin, bir süre boyunca her iki taraf arasında yapılan petrol karşılığı bütçe anlaşmasına oldukça sadık kaldığını ancak  Bağdat'ın bunu ihlal ettiğini savundu.