Son Dakika
GÜNDEMEKONOMİPOLİTİKAGÜNCELSPORÖZELDÜNYAYAŞAMSAĞLIKEĞİTİMTEKNOLOJİ DİĞER
SinemaAstrolojiSeyahat
Osmaniye’de 16 bin 672 adet ceviz fidanı dağıtıldı
Osmaniye’de kahvehanede silahlı kavga: 2 ölü, 2 yaralı
AK Parti Kadirli İlçe Teşkilatı`ndan Suriyelilere yardım
Mevsimlik İşçilerin Hayatta Kalma Mücadelesi Veriyor

Fransa`yı Sarsan İddia: 129 Sığınmacı Çocuk Kayboldu

Fransa`nın Calais kentindeki sığınmacı kampının bir bölümünü polisin boşaltmasının ardından burada kalan 129 çocuğun kaybolduğu söylendi.

Sığınmacılara yardım eden bir İngiliz derneği, polisin kampı güvenlik ve sağlık koşulları gerekçesiyle dağıtmasından sonra velisi bulunmayan 129 çocuğun akıbetinden haber alınamadığını duyurdu.

FRANSIZ HÜKÜMETİ ELEŞTİRİLDİ

Dernekten yapılan açıklamada, "Kendisine eşlik eden bir yakını olmayan 129 çocuğun kaybolmasından büyük endişe duyuyoruz." ifadelerine yer verildi. Yaşı küçük çocuklara sahip çıkmadığı, başka güvenilir yerlere yerleştirmediği için Fransız hükümetinin eleştirildiği açıklamada, sığınmacı kampının dağıtılmayan bölümünde ise hala refakatçisi olmayan 294 çocuğun yaşadığı kaydedildi.

AVRUPA'DA YAKLAŞIK 10 BİN SIĞINMACI ÇOCUK KAYIP

Açıklamada, bu kampta refakatçisiz yaşayan çocukların yaş ortalamasının 14 olduğu bildirildi. İngiliz dernek, INTERPOL rakamlarına göre,  Avrupa'da yaklaşık 10 bin sığınmacı çocuğun kayıp olduğu bilgisini paylaştı. Calais'te çoğu  Suriye,  Irak, Eritre ve  Afganistan'dan gelen yaklaşık 5 bin sığınmacı yaşıyor.

İNGİLTERE'YE GEÇİŞ İÇİN ÖNEMLİ BİR ÇIKIŞ YOLU

Calais,  İngiltere'ye geçmek isteyen sığınmacılar için önemli bir "çıkış yolu" olarak görülüyor. Geçen ay Calais'teki güvenlik güçlerinin müdahalesiyle sığınmacı kampları kısmen tahliye edilmişti.  Fransa, kentteki sığınmacıların yaşadığı kamplardaki insani olmayan koşullar yüzünden uzun zamandır Avrupalı insan hakları derneklerinin ve sivil toplum örgütlerinin sert tepkisini çekiyor.