Son Dakika
GÜNDEMEKONOMİPOLİTİKAGÜNCELSPORÖZELDÜNYAYAŞAMSAĞLIKEĞİTİMTEKNOLOJİ DİĞER
SinemaAstrolojiSeyahat
Osmaniye’de 16 bin 672 adet ceviz fidanı dağıtıldı
Osmaniye’de kahvehanede silahlı kavga: 2 ölü, 2 yaralı
AK Parti Kadirli İlçe Teşkilatı`ndan Suriyelilere yardım
Mevsimlik İşçilerin Hayatta Kalma Mücadelesi Veriyor

Ermenistan Cumhurbaşkanı: Türkiye Uzak Durmalı

Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan, "Türkiye, Karabağ`daki çözüm sürecinden tamamen uzak durmalı. Azerbaycan`a dolaylı olarak desteğini açıklayan tek ülke Türkiye oldu" dedi.

Ermenistan Cumhurbaşkanı: Türkiye Uzak DurmalıAGİT ülkelerinin Ermenistan'daki büyükelçileriyle bir araya gelen Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Karabağ'daki çatışmaların geniş kapsamlı savaşa dönüşebileceğini ifade etti. Ermeni lider, savaş çıkması halinde Karabağ'ın bağımsızlığını tanıyacaklarının altını çizdi. Türkiye'ye de sitem eden Sarkisyan, "Karabağ'daki çözüm sürecinden tamamen uzak durmalı" dedi.

'TEK TARAFLI ATEŞKES SÖZ KONUSU OLAMAZ'

Sark isyan, Karabağ'da tek taraflı ateşkesin söz konusu olamayacağını ifade ederek,Bakü'nün dün yaptığı tek taraflı ateşkes ilanını eleştirdi.

1994 yılında imzalanan ateşkes anlaşmasının halen yürürlükte olduğunu belirten Sarkisyan, "Azerbaycan, iyi niyet göstergesi ve uluslararası yükümlülüklerinin gereği olarak, bu anlaşmanın ruhuna uygun hareket etmeli" diye konuştu.

'AZERBAYCAN, KARABAĞ İLE MASAYA OTURMALI'

Bu arada Sarkisyan, Karabağ'ın 1994 tarihli anlaşmanın tarafı olduğunu anımsatarak,Azerbaycan'ın Karabağ ile masaya oturması gerektiğini söyledi.

"Azerbaycan, beğense de beğenmese de, Karabağ ile doğrudan müzakerelere başlamalı. Her bir ateşkes ihlalinin detaylı bir şekilde incelenmesi gerektiğini düşünüyorum" diyen Sarkisyan, bunun etkili müzakere sürecinin garantörü olacağının öne sürdü.

'TÜRKİYE, KARABAĞ'DAKİ ÇÖZÜM SÜRECİNDEN UZAK TUTULMALI'

Türkiye'nin Karabağ'daki gerilim öncesindeki ve sonrasındaki açıklamalarının bölgede yeni bir gerilimi tetikleyebileceğini söyleyen Sarkisyan, "Türkiye, Karabağ'daki çözüm sürecinden tamamen uzak durmalı. Uluslararası toplum Karabağ'da güç kullanımını tartışırken, Azerbaycan'a dolaylı olarak desteğini açıklayan tek ülke Türkiye oldu" değerlendirmesinde bulundu.