Son Dakika
GÜNDEMEKONOMİPOLİTİKAGÜNCELSPORÖZELDÜNYAYAŞAMSAĞLIKEĞİTİMTEKNOLOJİ DİĞER
SinemaAstrolojiSeyahat
Osmaniye’de 16 bin 672 adet ceviz fidanı dağıtıldı
Osmaniye’de kahvehanede silahlı kavga: 2 ölü, 2 yaralı
AK Parti Kadirli İlçe Teşkilatı`ndan Suriyelilere yardım
Mevsimlik İşçilerin Hayatta Kalma Mücadelesi Veriyor

Avustralya`da rehine krizi!

Avustralya’nın Sidney kentinde silahlı kişi ya da kişilerce, şehir merkezindeki bir kafede en az 10 kişi rehin alınırken, 5 kişi kaçmayı başardı. Ölü ya da yaralı yok.

 

Sidney’in merkezindeki Martin Place caddesinde gerçekleşen olayda polis en az 10 kişinin silahlı bir şahıs tarafından rehin alındığını belirtti. İkisi çalışan olmak üzere toplamda 5 kişi kafeden kaçmayı başardı.

Kafe yetkilisi ise içeride 10 çalışan olduğunu ve 30 kadar da müşteri bulunduğunu belirterek sayının 40 civarı olduğunu belirtti. Rehineler tarafından kafenin camına, üzerinde Arapça yazı bulunan bir bayrak asılırken, silahlı şahsın da başında yine Arapça yazılı bir bandana olduğu görüldü. Yetkililer bayrağı herhangi bir terör örgütü ile ilişkilendiremezken, aşırı İslamcı gruplarla bağlantısı olduğu üzerinde duruluyor. Avustralya Başbakanı Tony Abbott yaptığı açıklamada “Endişeleri anlıyorum. Dualarımız kafedeki rehinelerle! Bizim gibi bir toplumdan bile bize zarar vermek isteyenler çıkıyor. Tek amaçları korkutmak. Olayla ilgilenen son derece profesyonel polis ve güvenlik ekiplerimiz var.” dedi. Rehine krizi halen devam ederken, polis kafeye dört bir yandan kuşatmış bir şekilde olayı çözmeye çalışıyor.

Öte yandan Avustralya’nın, IŞİD’e karşı hava saldırıları düzenleyen koalisyon güçlerine destek verdiği biliniyor.