Son Dakika
GÜNDEMEKONOMİPOLİTİKAGÜNCELSPORÖZELDÜNYAYAŞAMSAĞLIKEĞİTİMTEKNOLOJİ DİĞER
SinemaAstrolojiSeyahat
Osmaniye’de 16 bin 672 adet ceviz fidanı dağıtıldı
Osmaniye’de kahvehanede silahlı kavga: 2 ölü, 2 yaralı
AK Parti Kadirli İlçe Teşkilatı`ndan Suriyelilere yardım
Mevsimlik İşçilerin Hayatta Kalma Mücadelesi Veriyor

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Putin ile Görüşmek Üzere Rusya`ya Gidiyor

Rusya`nın Suriye`deki askeri varlığının bir kısmını çekeceğini açıklamasından bir gün sonra, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry`nin Moskova`yı ziyaret edeceği öğrenildi.

ABD Dışişleri Bakanı  John Kerry,  Rusya'nın  Suriye'deki askeri varlığının bir kısmını çekeceğini açıklamasından bir gün sonra  Moskova'ya giderek,  Rusya Devlet Başkanı  Vladimir Putin ile görüşeceğini bildirdi.

"KRİZİN ÇÖZÜMÜ İÇİN ÖNEMLİ BİR FIRSAT"

Gürcistan Dışişleri Bakanı Mikheil Janelidze ile  Washington'da bir araya gelen Kerry, burada yaptığı açıklamada, çatışmaların durdurulması anlaşmasıyla  Suriye'de 5 yıldır süren krizin çözümü için şu anda önemli bir fırsat yakalandığını söyledi.

ŞİDDET ÖNEMLİ ÖLÇÜDE AZALDI

John Kerry, anlaşmanın mükemmel işlemediğini, ancak tahminlerin aksine 3'üncü haftasına girdiğini ve şiddetin önemli ölçüde azaldığını belirtti.

"ÇOK ÖNEMLİ AŞAMAYA GELDİK"

Süreçte daha fazla ilerleme olması gerektiğini kaydeden Kerry, "Çatışmaların durdurulması anlaşmasının büyük ölçüde sürmesi,  Rusya'nın dün askerlerinin yarısını hemen, belki de daha fazlasını  Suriye'den çekeceğini açıklaması ve bu hafta siyasi müzakerelerin  Cenevre'de yapılmasıyla bu süreçte çok önemli bir aşamaya geldik" dedi.

"PUTİN İLE GÖRÜŞMEK İÇİN MOSKOVA'YA GİDECEĞİM"

John Kerry, geçen hafta  Suudi Arabistan ve  Fransa'nın dışişleri bakanları ile görüştüğünü ifade ederek, "Gelecek hafta siyasi süreci nasıl ilerletebileceğimizi konuşmak ve bulunduğumuz andan faydalanmak için  Rusya Devlet Başkanı  Vladimir Putin ve Dışişleri Bakanı  Sergey Lavrov ile görüşmek üzere  Moskova'ya gideceğim" diye konuştu.

"HARCANMASI DEĞİL, YAKALANMASI GEREKEN BİR AN"

"Gerçek bir siyasi geçiş olmadan barışın kalıcı olmayacağını" vurgulayan ABD Dışişleri Bakanı Kerry, "Bu, harcanması değil, yakalanması gereken bir an. Şu anda bu savaşı ve akan kanı durdurmak için adım atma imkanımız sonunda mevcut. Suriyeliler için ülkelerini ve hayatlarını yeniden inşa etme fırsatı; ilgili her taraf için, bizim için de doğrudan DAEŞ'e odaklanmak üzere bir araya gelme fırsatı" ifadesini kullandı.